Ústav hospodárskej politiky a financií, FEM

KVANTITATÍVNA MIKROEKONÓMIA

 

Gestor:           prof. Ing. Ľubica Bartová, CSc.

tel. 037/6414147

e-mail: Lubica.Bartova@uniag.sk                     

S pavilón 112

           https://archiv.fem.uniag.sk/lubica.bartova/index.php?q=sk/vyucba/

Vyučujúci:       prof. Ing. Ľubica Bartová, CSc.; Ing. Peter Watter

Prednáška, cvičenie: utorok 12:45 - 15:50

Konzultačné hodiny: kedykoľvek - po dohode mailom

 OZNAMY!!!

ŠTÚDIJNÉ MATERIÁLY:

Ľ. Bartová - Prednášky:

Úvod

Rozpočtové ohraničenie

Preferencie

Užitočnosť - aktualizované 2.10.2024

Optimálne rozhodovanie spotrebiteľa: Optimálna stratégia; Dopytové funkcie

Elasticity - teória

Elasticity - tabuľky

Elasticity dopytu - Interpretácie

Priama vs. nepriama daň

Individuálny dopyt a zmena ceny. Individuálny dopyt a zmena príjmu - v jednom súbore.

Úhrnný dopyt

Externality

Medzičasový výber

Teória firmy úvod, Produkčné funkcie, 3 sektory produkčnej funkcie, Elasticita výstupu, Krátkodobá rovnováha firmy, Produkčné funkcie s dvoma variabilnými vstupmi v jednom súbore.

Výnosy z rozsahu

Náklady výstupu

Optimálny výstup firmy v dokonalej konkurencii. Ponuka firmy v dokonalej konkurencii

Trhová rovnováha 

Náklady z dlhodobého hľadiska - aktualizované 6.12.2023

Nedokonalá konkurencia - aktualizované 10.12.2024

Grafy:

Produkčná funkcia; Izokvanty; Výnosy z rozsahu; Náklady z dlhodobého hľadiska ;

Monopoly

 

Ďalšie štúdijné materiály:

Teória spotrebiteľa: File 1, File 2, File 3, File 4

Teória firmy : File 1, File 2, File 3, File 4 , File 5

Trh File 1

Monopol File 1

Mikroekonómia - kniha , príklady

 

Príklady a ich riešenia:

Ľ. Bartová: Vybrané príklady a riešenia - Teória firmy; (nekorešpondujú plne s PL)

Ďalšie príklady:

PRACOVNÝ LIST 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Domáce zadania a ich riešenia:

Domáce zadanie 1 Riešenie odovzdať do IS.  Riešenie 1

Domáce zadanie 2 Riešenie odovzdať do IS   Riešenie 2

Domáce zadanie 3 Riešenie odovzdať do IS  Riešenie 3

Úloha 4A (odhad funkcií dopytu - červené ríbezle ).

Domáce zadanie 4 Riešenie odovzdať do IS Riešenie 4

Domáce zadanie 5 Riešenie odovzdať do IS Riešenie 5

Domáce zadanie 5a Riešenie odovzdať do IS Riešenie 5a

Domáce zadanie 6 Riešenie odovzdať do IS Riešenie 6

Príklad monopol

 

Opakovanie matematiky

Opakovanie derivácií - J. Drábeková

 

 Cieľ a stručná charakteristika predmetu:

V kontexte problémov spojených s teóriou spotrebiteľa a firmy detailizovať techniky optimalizácie, rovnováhy a konkurencie. Detailnejšie budú analyzované modely všeobecnej mikroekonomickej teórie - teórie spotrebiteľa a teórie firmy (model racionálneho výberu, dokonalej konkurencie, monopoly, atď.) s cieľom upevniť chápanie mikroekonómie. K uvedenej problematike budú vybrané aplikácie základnej teórie (analýza efektov zdanenia a štátnej regulácie, kolúzia firiem, výber v čase, atď.).

Kvantitatívna mikroekonómia sa opiera o modelový prístup k ekonomickým javom a akcentuje exaktný analytický aparát grafickej a matematickej analýzy modelov. Predmetom mikroekonomickej teórie je správanie sa individuálnych ekonomických subjektov (spotrebiteľov, firiem) a interakcia medzi nimi v podmienkach trhovej ekonomiky. V predmete sa analyzuje proces formovania ponuky a dopytu na trhu, utvárania a obnovovania trhovej rovnováhy. Zaoberá sa podmienkami, v ktorých sa uskutočňuje trhová interakcia ekonomických subjektov. Vysvetľuje princípy racionálneho rozhodovania výrobcov a spotrebiteľov, možnosti a vplyvy cenovej a daňovej regulácie a dôsledky regulačných opatrení.

Spolu s makroekonomickou teóriou a ekonometriou tvorí mikroekonomická teória základ všeobecného ekonomického vzdelania. Kvantitatívna mikroekonňomia poskytuje východiskový pojmový a metodologický aparát pre ďalšie odborné ekonomické predmety, tak národohospodárskeho, ako aj podnikovo hospodárskeho zamerania.

  

 Požiadavky pre absolvovanie predmetu

Výsledné hodnotenie z predmetu pozostáva z dvoch častí. 40% hodnotenia získava študent z výsledku skúškového testu. 60% z hodnotenia získava z kombinácie aktivít počas semestra. Výsledok priebežného testu, ktorý musí absolvovať každý študent, má váhu 40% na celkovom hodnotení. V prípade, že sa študent zo zdravotných dôvodov a iných závažných dôvodov (doložené potvrdením) testu nezúčastní, absolvuje ho v skúšobnom období v prvom termíne skúšky.

Počas semestra dostane študent vyriešiť domáce zadania. Vypracovanie domácich zadaní tvorí 15% a aktivita na výučbe tvoria 5% celkového hodnotenia.

V prípade, že študent absolvuje priebežný test neúspešne (dosiahne menej ako je minimálny počet bodov), podobne zápočtový test, môže opakovať v stanovenom termíne počas skúšobného obdobia. Ak neúspešne absolvuje oba testy, píše opravný test počas skúšobného obdobia.

Skúška

Po úspešnom absolvovaní priebežného testu a odovzdaní riešení domácich úloh študent dostane zápočet.

Skúškový test z problematiky druhej časti predmetu má váhu 40% na celkovom ohodnotení. 

Domáce zadania

Počas semestra budú k dispozícii na stránke predmetu domáce zadania, ktorých riešenie posilňuje chápanie teórie. Samostatná práca na zadaniach je nepochybne najlepšou cestou prípravy na skúšku. Odovzdávanie riešení problémov do Informačného systému Študent v stanovenom termíne je povinné, a tvorí spolu s hodnotením aktivity študenta počas semestra 15% celkového hodnotenia. Správne riešenia problémov budú k dispozícii po termíne ich odovzdania.

Ak sa študent nemohol zúčastniť testu zo zdravotných, alebo iných doložených dôvodov, ohlási to bezodkladne vyučujúcemu MAILOM a píše test v prvom termíne skúšky z predmetu.

Príprava na výučbu 

Prednášané témy sa budú prelínať s cvičeniami k danej problematike na ktoré je nevyhnutné osvojiť si odprednášanú problematiku.

 

  Základná literatúra:

Bartová, Ľ.: Kvantitatívna mikroekonómia. Prednášky. Online. https://archiv.fem.uniag.sk/lubica.bartova/predmety/kvantitativna_mikro/index.html
Bartová, Ľ.: Zadania a riešenia príkladov teórie spotrebiteľa. SPU Nitra, 2021. ISBN 978-80-552-2416-9
Bartová, Ľ.: Kvantitatívna mikroekonómia. Zadania a riešenia úloh. Online. https://archiv.fem.uniag.sk/lubica.bartova/predmety/kvantitativna_mikro/index.html
F. Turnovec: Mikroekonomická teória. VŠP, 1993
M. Fendek: Kvantitatívna mikroekonómia. Iura edition, 1999. 346 s., ISBN 80-88715-54-7

 Odporúčaná literatúra:

Samuelson P.- Nordhaus W.D. Ekonómia II. Bratislava, 1992
Frank R.H. Mikroekonomie a chování. Praha 1996
Soukupová J.- Hořejší B.- Macáková L.- Soukup J. Mikroekonomie. Management Press, Praha, 1996
Etner F. Mikroekonómia. Elita, Bratislava, 1993
R.S.Pindyck, D.L.Rubinfeld. Microeconomics
Henderson, J.M.- Quandt, R.E. Microeconomic Theory. A Mathematical Approach. McGraw-Hill, New York, 1980
Colman D. Young T. Principles of agricultural economics. Markets and prices in less developed countries. Cambridge University Press, 1992
Sloman J. Economics. Harvester Wheatsheaf, 1991
Koutsoyiannis, A. Modern Microeconomics. Sec. ed. Macmillan, 1992
Laidler D.-Estrin S. Introduction to Microeconomics. 3rd ed. Philip Allan, 1989.

Sylaby tém prednášok

1.   Ekonómia, mikro-, makroekonómia, ekonomika. Základné ekonomické problémy. Ekonómia a politika. Ekonomický statok. Centrálne plánovaná a trhová ekonomika.

2.   Základné pojmy mikroekonomického modelu trhovej ekonomiky. Spotrebiteľ, firma, trh, ceny, trhová rovnováha, dokonalá a nedokonalá konkurencia, spoločenské optimum. Klasifikácia základných súčastí mikroekonomickej teórie (teória spotrebiteľa, teória firmy, teória trhovej rovnováhy, poruchy trhovej rovnováhy v podmienkach nedokonalej konkurencie, teória blahobytu). Všeobecné ekonomické zákony trhovej ekonomiky: ohraničenosť zdrojov, zákon klesajúcich výnosov, zákon úspor z rozsahu, zákon ponuky a dopytu.

3.   Užitočnosť a teória spotrebiteľa. Preferenčné funkcie a funkcie užitočnosti, indiferenčné krivky, miera spotrebiteľskej substitúcie, rozpočtové ohraničenie, rovnováha spotrebiteľa. Daň z príjmu versus daň z výrobku. Analýza individuálneho dopytu: Závislosť dopytu od dôchodku, dôchodkovo-spotrebná krivka, normálne a podradné tovary, Engelova krivka, dôchodková elasticita dopytu; závislosť dopytu od cien, cenovo-spotrebná krivka, štandardné a Giffenove tovary, dopytová krivka, substitučné a komplementárne tovary, cenová elasticita dopytu. Formovanie úhrnného dopytu agregáciou individuálnych dopytových funkcií.

4.   Spotreba, práca, voľný čas. Spotreba, úspory. Slutského rovnica. Dôchodkový, substitučný efekt.

5.   Produkčné funkcie a teória firmy.

Produkčné funkcie a ich vlastnosti. Produkčná funkcia s jedným premenlivým a jedným fixným vstupom, celkový, priemerný a hraničný produkt, zákon klesajúcich výnosov, krátkodobá rovnováha firmy, elasticita výstupu, tri sektory produkčnej funkcie, sektor efektívneho výrobného rozhodovania. Produkčná funkcia s dvoma premenlivými vstupmi, izokvanty, miera technickej substitúcie vstupov, komplementárne a substitučné vstupy.

6.   Nákladová priamka. Optimálne rozhodovanie výrobcu: maximalizácia výstupu pri fixovaných nákladoch, minimalizácia nákladov pri fixovanom výstupe, maximalizácia zisku. Neziskové firmy a porovnanie rovnovážneho správania ziskových a neziskových firiem.

7.   Nákladová analýza

Odvodenie nákladovej funkcie z podmienok rovnováhy firmy. Celkové, premenlivé a fixné náklady. Priemerné a hraničné náklady. Nákladová elasticita. Celkový a hraničný obrat, marginálne podmienky rovnováhy firmy z hľadiska nákladovej analýzy.

8.   Ponuka, dopyt a cenotvorný mechanizmus trhu v podmienkach dokonalej konkurencie.

Podmienky dokonalej konkurencie, cenotvorný mechanizmus trhu v podmienkach dokonalej konkurencie, cenotvorný proces a rovnováha na čiastkovom trhu, agregované funkcie dopytu a ponuky, cena rovnováhy na čiastkovom trhu.

9.   Pavučinový diagram, cenová elasticita ponuky a dopytu, stabilita trhovej rovnováhy.

Rovnovážna cena, dotácie a dane. Rovnováha na viacerých vzájomne závislých trhoch. Krátkodobá a dlhodobá rovnováha.

10. Trhové štruktúry nedokonalej konkurencie

Monopol, oligopol, monopsón a oligopsón. Rôzne koncepcie oligopolu: Cournotov model, kartelový model, Stackelbergov model. Diferenciácia výrobkov. Teória oligopolu a teória hier. Analýza čistého monopolu a monopsónu. Marginálne podmienky trhovej rovnováhy v podmienkach nedokonalej konkurencie.

11. Rovnováha v podmienkach nedokonalej konkurencie

Formovanie rovnovážnej ceny na monopolistickom a oligopolistickom trhu. Porovnanie konkurenčnej a monopolistickej rovnováhy na čiastkovom trhu. Vlastnosti daní v podmienkach monopolu. Nedokonalá konkurencia, ekonomická regulácia a hospodárska politika.

12. Ekonómia blahobytu a spoločenské optimum

Spoločenská efektívnosť dokonalej konkurencie, konkurenčná rovnováha a paretovské optimum. Poruchy trhovej rovnováhy v podmienkach nedokonalej konkurencie, spoločenská efektívnosť na monopolistickom a oligopolistickom trhu. Externé efekty, daňové zásahy a kompenzácia porúch trhovej rovnováhy v podmienkach nedokonalej konkurencie, protimonopolná politika štátu.

Témy cvičení

1.   Opakovanie matematického aparátu ekonomickej analýzy

Konvexné a konkávne funkcie, extrém, podmienky prvého a druhého rádu pre voľný extrém, viazaný extrém a Lagrangeova metóda riešenia úloh na viazaný extrém, Kuhn-Tuckerove podmienky pre extremalizačné úlohy, rovnovážne body.

2.   Funkcia užitočnosti, hraničná užitočnosť, preferenčná funkcia, indiferenčné krivky, hraničná miera substitúcie, rozpočtové ohraničenie, rovnováha spotrebiteľa

3.   Dôchodkovo-spotrebná krivka, Engelove krivky, normálne a podradné tovary, dôchodková elasticita dopytu

4.   Cenovo-spotrebná krivka, štandardné tovary a Giffenove tovary, dopytová krivka, cenová elasticita dopytu, formovanie úhrnného dopytu

5.   Teória firmy

Produkčné funkcie, celkový, priemerný a hraničný produkt, izokvaty, hraničná miera výrobnej substitúcie, nákladová priamka, elasticita výstupu, tri sektory produkčnej funkcie, sektor efektívneho výrobného rozhodovania.

6.   Optimálne rozhodovanie firmy: minimalizácia nákladov pri zadanom výstupe, maximalizácia výstupu pri zadaných nákladoch, rozvojová trajektória.

7.   Test

8.   Maximalizácia zisku. Rovnosť ceny hraničným nákladom. Ceny vstupov a hraničná miera technickej substitúcie. Za akých podmienok je racionálne pokračovať vo výrobe pri zápornom zisku.

9.   Nákladová analýza, fixné, variabilné a celkové náklady, priemerné a hraničné náklady, odvodenie nákladovej funkcie firmy, hraničný obrat a hraničné náklady, formovanie úhrnnej ponuky, krivka ponuky, funkcia ponuky a jej vlastnosti

10. Monopolistická firma, rovnováha monopolistickej firmy, porovnanie monopolistickej a dokonale konkurenčnej firmy, zdanenie monopolistickej firmy, monopsón, marginálna analýza rovnováhy monopolu, monopsónu

11. Oligopol, Cournotov model, kooperatívne riešenie, Stackelbergov model oligopolu, oligopoly a teória hier, porovnanie monopolistickej, oligopolistickej a dokonale konkurenčnej firmy, oligopson, marginálna analýza rovnováhy oligopolu, oligopsonu. Prípadové štúdie s využitím poznatkov teórie hier.

12. Rovnováha na čiastkovom trhu. Ponuka a dopyt, mechanizmus adaptácie cien, elasticita úhrnného dopytu a jej vplyv na adaptačný proces, "pavučinový model". Stabilita rovnováhy na čiastkovom trhu.

13. Rovnováha na viacerých vzájomne závislých trhoch. Dane, dotácie a rovnovážna cena. Rovnováha na trhu práce a kapitálovom trhu. Rovnováha na nedokonale konkurenčných trhoch. Prípadové štúdie analýzy blahobytu, externalít a verejných statkov.

14. Test

 

Inovácia vo výučbe Kvantiatívnej mikroekonómie
Thought leadership – Myšlienkové vodcovstvo
Diskusia k zavedeniu nižšej spotrebnej dane na vybrané potraviny 3.11.2015 11:00-12:30 (videokonferencia)
Hosť diskusie: Dr. Dušan Drabik
Agricultural Economics and Rural Policy Group, Wageningen University, Holandsko
Prezentácia